Китай: САЩ пусна свинската чума умишлено
В Пекин се съмняват, че вирусът преднамерено е внесен, защото спрели да купуват американска соя. Най-смъртоносната зараза на африканска чума по свинете, записана в миналото, към този момент взема застрашителни размери. Този път тя потегли от Китай, който е най-големият пазар на свинско месо в света. По-големият проблем е, че оттова болестта плъзна в доста други страни като Белгия, Естония, Литва, Латвия, Полша, Румъния, Чехия, Италия, Унгария и България.
Единствената европейска страна, която бе наранена за първи път, съумя да се оправи с епидемията единствено за няколко месеца. Чехия изкорени заболяването още през февруари.
Африканската чума продължава да се популяризира в Китай, Монголия, Виетнам, Камбоджа и Северна Корея, както и в Русия, Украйна, Грузия, Армения и Азербайджан.
Най-засегнат от заболяването ще е Китай, който бе и най-големият експортьор в света на свинско месо.
Прогнозите сочат, че там ще бъдат умъртвени над 200 млн. животни, което значи 55% от бранша. Статистиката за предходната година демонстрира, че общият брой на прасетата е бил 360 млн.
Големият печеливш от този поврат, наподобява, ще са Съединени американски щати, които са на едно от челните места в света по експорт на свинско месо.
Затова някои специалисти в Пекин започнаха намерено да показват подозренията си дали сегашната унищожителна зараза не е умишлена. Известно е, че за тази болест няма ваксина. Нищо не оказва помощ, с изключение на избиването на животните.
Подозренията в Китай се ускоряват освен поради комерсиалната война със Съединени американски щати, а и поради обстоятелството, че страната стартира да купува соя от Бразилия вместо от Щатите, както до момента.
За първата половина на 2019 година вносът на американска соя в Китай доближи 5,9 млн. тона, което е най-ниското равнище от 2004 година Основната причина е комерсиалната война сред двете огромни стопански системи.
Тъй като страните понасят големи загуби, наскоро президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп и китайският държавен глава Си Дзинпин се споразумяха за помирение. Резултатът от него е, че през предходната седмица Пекин разгласи, че ще утвърди пет компании, които ще имат право да купуват американска соя без наказателни мита. В знак на благосклонност.
Според някои китайските политици са се пречупили пред Щатите освен поради големите загуби за стопанската система, а и поради африканската чума, която заплашва да опустоши цялото им свиневъдство.
Каквото и да вършат двете страни обаче, заболяването по свинете завладява от ден на ден територии по света и неизбежно ще се отрази на международните пазари и потреблението.
Цените на свинското месо скочиха с 30%, само че се чака покачването им да продължи.
Причината е, че във всички страни се умъртвяват хиляди животни, а някои биват укривани от органите на реда, което сигурно ще породи нови огнища.
Именно това се показва като главен проблем, защото множеството прасета са в така наречен заден двор.
Това са домашни нерегистрирани животни, които се намират покрай огнищата и са автоматизирано инфектирани. Стопаните им спъват работата на вирусолозите, тъй като не дават да бъдат умъртвени.
Такъв проблем се следи и у нас. Африканската чума влезе през Румъния, където 75% от случаите са били точно в " задния двор " и затова обстановката закупи размерите на екокатастрофа. В северната ни съседка са избити досега над 400 хиляди свине.
У нас ситуацията към този момент придобива сходни размери, защото африканската чума се популяризира скоротечно в най-големите свиневъдни обекти в България.
След като при започване на юли беше записано първото огнище в персоналното стопанство в община Никопол, болестта бързо набра скорост и се популяризира в Централна, Североизточна и Югоизточна България, обхващайки 19 огнища при домашни животни и над 20 при диви.
Във въпросните региони обаче се намират задачите индустриални мощности в свиневъдството - 90% от прасетата на страната се отглеждат там.
Болестта съумя да пробие и в свинекомплексите в Николово и Бръшлен край Русе, което наложи унищожаването на повече от 57 хиляди свине.
Вече е записана и във Видин. При общо към 600 хиляди животни, които сега се отглеждат в индустриалните ферми по данни на организацията по храните, това на процедура значи, че единствено в последната седмица съвсем 10% от българското произвеждане са изгубени.
Прогнозите са, че до дни броят на убитите свине ще бъде над 100 хиляди
Очакванията на спешния щаб са, че загубите може да надвишат 2 милиарда лева, в случай че страната не успее да овладее обстановката.
Противно на изказванията, че вирусът е изненадал българските управляващи, инспекция на " 168 часа " демонстрира, че първият случай на чума е регистриран на 31 август 2018 година в провадийското село Тутраканци. Тогава е било инфектирано домашно прасе, а заболяването е влезнала още преди две години също през Румъния, само че е засегнала единствено дивите прасета.
Оттогава потеглят осведомителна акция, пазаруване на дезинфектанти и създаване на телена ограда по границата ни с Румъния, която да стопира дивите свине. За тази цел бяха отпуснати 5 млн. лева Съоръжението обаче не прави кой знае каква работа, защото патрулите там настояват, че коловете падат и животните безпроблемно минават.
По този мотив още при започване на годината по време на полемика за африканската чума евродепутатът Момчил Неков предизвести, че се чака бум на болестта.
Тезата му бе, че би трябвало да се подхващат незабавни ограничения, с цел да се резервира свиневъдството в България, и моли да се обърне внимание на по този начин наречения заден двор. Според него точно това ще е повода за светкавичното разпространяване на заболяването.
За страдание, предизвестията на евродепутата ни останаха глас в пустиня. Днес България е изправена пред приключен факт. Сега не ни остава нищо друго, с изключение на да спасим най-малко част от един от най-конкурентноспособните ни браншове.
Източник: varna24.bg
КОМЕНТАРИ




